Популярні новини

Пеня, штрафи, відключення: стартують нові правила у житлово-комунальній сфері

  • 14:00 15.04.2019
  • Переглядів: 834

В Україні у комунальній сфері з’явилися нові правила. Закон “Про житлово-комунальні послуги” прийняли ще торік, але вступає у дію він у травні 2019-го. Спочатку передбачалося, що вже з 1 січня українці житимуть за новими правилами.

Однак влітку Верховна Рада це рішення переглянула. Офіційна причина — у документі за відсутність лічильників пропонують штрафувати постачальників. Тому що лічильники встановити не встигнуть до початку наступного року, весь закон відтермінували. Причин для прийняття нових правил є декілька. Усі їх можна пояснити двома тезами: діючі правила не враховують низку нововведень (поява ОСББ, введення ринків газу, електроенергії) і не відповідають європейським стандартам. Що змінить новий закон:

доведеться платити пеню за прострочення платежів; введуть абонплату на комуналку; зобов’яжуть впускати в квартиру комунальників; дозволять відключать комунальні послуги за боpги; комунальники платитимуть штрафи за відключення послуги без причини; Не пізніше, ніж через півроку після вступу закону в дію, українці повинні вибрати постачальника комунальних послуг і модель роботи. Усього існує три моделі: кожен укладає договір сам;

один управитель підписує договір від імені всіх мешканців; ОСББ укладає угоду від імені всіх мешканців. Пеня за боpги: як і коли будуть нараховувати Починаючи з 20 травня українці, які платять за комуналку із запізненням, платитимуть штрафи.

Юрист одного із адвокатських об’єднань Юрій Смок пояснює: закон зворотної сили не має, за вже існуючі боpги штрафувати не повинні. При цьому експерт пояснює, що підприємства можуть трактувати документ по-своєму.

“Закон вступає у силу з 20 травня 2019 року і ті порушення у платіжній дисципліні, які були здійснені до зазначеного терміну, не повинні потрапляти під норму щодо сплати пені”, — пояснює експерт. Розмір пені — лише 0,01% боpгу.

Наприклад, якщо сім’я платить у середньому 1500 грн за комуналку в місяць і прострочила платіж на 90 днів, сума боpгу збільшиться приблизно на 27 грн. Така пеня майже не відчутна. У першій редакції закону штрафи були удесятеро більші, але до другого читання суми урізали. Згідно з інформацією журналістів, тепер якщо заплатити на 60 днів пізніше, сума збільшиться лише на 0,6%. Наприклад, якщо ваш боpг за два місяці – 4 тис. грн, розмір пені складе 14,4 грн.

“Пеня не нараховується за умови наявності забоpгованості держави за надані населенню пільги і житлові субсидії і/або наявності у споживача забоpгованості з оплати праці, підтверджену належним чином”, – йдеться у законі.

У майбутньому розмір пені можуть переглянути. Одна з причин, через яку розмір пені скоротили — негативна реакція із боку українців. І щоб не нагнітати ситуацію, парламентарії пішли на поступки.

Варто також враховувати, що штрафні санкції — звичайна європейська практика.

Введуть абонплату: коли і скільки заплатимо Кабінет міністрів розробив документ, який встановить максимальний розмір абонентської плати. Він буде визначатися за формулою: мінімальна зарплата × 2,58 × коефіцієнт витрати, Коефіцієнт витрати: гаряча вода і тепло — 0,004; холодна вода —0,0035; вивезення сміття — 0,0015. Отже, у 2019 році максимальна абонплата на тепло, гарячу воду становитиме 43 грн, на холодну воду — 37,6 грн і на вивезення сміття — 16,1 грн.

З ростом мінімальної заробітної плати також будуть збільшуватися і максимальні розміри абонентської плати. Водночас, як і зараз, окремо потрібно буде платити за послугу як товар. Але навіть якщо зовсім не користуватися комунальною послугою, абонентську плату доведеться оплачувати у будь-якому випадку. Крім того, за новим законом перевіряючих зобов’язані впускати до квартири, інакше – відключення.

Виконавець послуги повинен мати доступ, наприклад, до лічильника. Якщо він знаходиться в квартирі і двері перевіряючому не відкривають, цього достатньо для того, щоб припинити надання послуги.
Залишити коментар


Популярні новини
Календар новин
«    Квітень 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
^ Вгору ^