Популярні новини

Міграція зростає: як вплине це на херсонський трудовий ринок

  • 13:41 08.04.2018
  • Переглядів: 587

В найближчі роки міграційні процеси в Україні посиляться за рахунок високого попиту на кваліфіковану робочу силу, а через кілька десятків років дефіцит кадрів в Україні загрожуватиме економічній безпеці держави.

Де чекають на українців

Про загрозливу тенденцію повідомила перший заступник міністра соціальної політики Ольга Крентовська, передає УНІАН. Проте зараз через недостатній рівень економічного зростання нестача кваліфікованих працівників не критична.

За словами Крентовської, інші країни вже почали конкурувати між собою за залучення працівників. Попит на українських заробітчан найбільше зростає в Польщі, Словаччині, Литві і Хорватії. Так, за підрахунками Союзу підприємців і роботодавців Польщі, для підтримки зростання економіки цієї країни необхідно залучити 5 млн емігрантів, а загальна кількість виданих запрошень на роботу в 2018 році для українців складе 3 млн.

Ольга Крентовська також розповіла, що у Мінсоцполітики надійшов запит Міністерства праці, соціальних справ та сім'ї Словаччини. Вони повідомили, що у зв'язку з розширенням виробництва існуючих підприємств в країні та будівництва нових заводів в найближчі 3-6 місяців в Словаччині прогнозується значний дефіцит робочої сили на рівні 70-100 тис. осіб.

Вирішити цю проблему словацький уряд планує за рахунок залучення працівників, в тому числі з України. Тому "міграційні процеси можуть посилитися в найближчі роки", заявила чиновниця.

Як зростає кількість емігрантів

За три роки з 2013 по 2016 кількість економічно активного населення віком від 15 до 70 років в Україні скоротилася з майже 21 млн до 18 млн. За цей же період чисельність штатних працівників зменшилася на 2 млн, а самозайнятих – на 2,5 млн.


Взагалі серед населення економічно активна частка наразі не досягає 50%. За експертними оцінками, сьогодні за кордоном працюють до 5 млн українців. Найбільше працювати за кордон від’їжджають до Польщі, Чехії та Угорщини.

Міжнародна організація з міграції оцінює можливе потенційне збільшення кількості міжнародних трудових мігрантів у короткостроковій перспективі на 41%. Серед потенційних трудових мігрантів майже половина – віком від 18 до 29 років.

Саме серед таких молодих людей кількість довгострокових трудових мігрантів, які вирішили не повертатися до Україні, є майже вдвічі більшою ніж серед людей віком від 45 до 65 років. Додатковий ризик для українського ринку праці – збільшення кількості студентів, що навчаються за кордоном.

Кадровий дефіцит в Україні

Вже сьогодні в Україні більшість компаній не в змозі закрити власні вакансії в запланований ними термін, розповіла Радіо НВ Тетяна Пашкіна, HR-експерт сайту rabota.ua. При цьому якщо раніше потрібно було довго підбирати персонал зі специфічними та унікальними навиками, то зараз не вистачає робітників зі звичайним набором кваліфікацій.

Окрім того, що компанії не можуть знайти працівників, так вони ще й не можуть їх утримати. В Україні найвищий рівень плинності кадрів в Європі - за рік кожен п'ятий робітник звільняється і через це підприємства вимушені знову шукати нових людей. Тому українські компанії вже зараз називають дефіцит кадрів критичним. Погіршує ситуацію активне переманювання та залучення робітників з України іншими державами, зазначила Пашкіна.

"Чехия официально утроила нормы трудовых мигрантов. Если мы говорим о Польше, то там вообще собираются открывать зеленую улицу для украинцев. Цифра не наша, но я ей верю, она повторялась неоднократно – в прошлом году Польшей было выдано 1 млн 700 тыс. разрешений на трудоустройство. И получается, что количество заробитчан там, в ближайших наших соседних странах – Польше, Венгрии, Чехии, Румынии и т.д. – растет".

В Україні кадровий голод вже загрожує національній безпеці, заявив Радіо НВ голова Ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник. Ситуація ще більше почала ускладнюватися після введення безвізового режиму з ЕС.

Сусідні країни намагаються на повну використати компетенції українських робітників. Україна інвестує в їх навчання, але люди величезним потоком переїжджають за кордон для працевлаштування. Зупиняти це тільки за рахунок підняття зарплати не є єдиним вірним шляхом, вважає голова ради ФРУ.


"Ми як роботодавці вважаємо, що мотивація, звичайно, це хороший стимул для того, щоб працівник залишався в Україні. Але мотивація з розрахунку "на раз-два підняли заробітну плату" – вона не працює, - переконаний Олійник. - Працює система сполучених сосудів: піднімається економіка, продуктивність праці збільшується – відповідно, є можливості для бізнесу піднімати оплату праці".

Чи можливо повернути мігрантів?

Один з кроків поліпшення ситуації з нестачею кадрів - це повернення трудових мігрантів назад до України, але для цього потрібно працювати в кількох напрямках, заявив Радіо НВ економіст, директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський. На його думку, необхідно проводити реформи з перетворення України на дійсно динамічну економіку з високим попитом на робочу силу з адекватною зарплатою.

Окрім того, потрібно створювати додаткові можливості для трудових мігрантів, які хочуть повернутися сюди і вкладати кошти в економіку, з відповідними умовами та фінансовими гарантіями для цієї категорії. Проте цим повинна опікуватися не тільки держава, але й український бізнес, який має стати прозорим і не високоризиковим.

Щодо міжнародного досвіду повернення трудових мігрантів для України, то він міг би бути корисним, але слід зважати на сьогоднішній високий рівень мобільності робочої сили. Методи, які використовували 10-15 років назад, вже зараз можуть бути неефективними. Але, наприклад, цікавим для України міг би бути досвід Польщі зі створення так званих "полонійських фірм" з наданням певних пільг, в тому числі фінансових та податкових, для поляків, що працювали за кордоном, але вирішили повернутися на батьківщину.

"Дуже правильно, що ми звертаємося сьогодні до українських трудових мігрантів. Але багато країн, які відчувають нестачу робочої сили, також звертають увагу і на регулювання імміграційних процесів, - наголошує Бураковський. - Поки що ми говоримо про еміграцію як загрозу для України і це дійсно так, але водночас ми мало говоримо про те, як зробити так, щоб імміграційні процеси з третіх країн, з різних країн світу заходили в Україну і створювали тут додатковий економічний ефект, а не соціальні або політичні проблеми".

Петро Порошенко назвав трудову міграцію кроком до інтеграції з ЄС. Президент зазначив, що детінізація зарплат і їх підвищення стануть головними інструментами припинення відтоку робочої сили.

"Вже нема проблеми безробіття. Проблема є з точністю до навпаки, - вважає президент України. - Зрозуміло, що це є середня температура по палаті, десь людям нема де працювати, а десь на кваліфіковану робочу силу полюють рекрутери, в тому числі іноземні, бо підписання Угоди про асоціацію [з ЄС] означає, що у нас вільний рух товарів, послуг, капіталів і робочої сили".

За даними Державного комітету статистики, 71% українських трудових мігрантів головною причиною міграції назвали низьку зарплату в Україні.

Джерело
Залишити коментар


Популярні новини
Календар новин
«    Травень 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
^ Вгору ^