Популярні новини

Херсонці зможуть безкоштовно перевірити дисертацію на плагіат

  • 15:00 08.04.2018
  • Переглядів: 314

Українські виші зможуть безкоштовно – протягом семи років – перевіряти дисертації на плагіат через сервіс Unicheck.  Міністерство освіти та науки підписало меморандум з компанією Антиплагіат, яка надаватиме доступ навчальним закладам до системи.

Вчені зможуть перевірити дисертацію через сервіс перед її поданням до спеціалізованих вчених рад і не витрачати на це кошти, розповів Радіо НВ заступник міністра освіти та науки Юрій Рашкевич.

Перед захистом аспірант чи докторант має надати довідку від компаній, що займаються перевіркою робіт на наявність  плагіату. Це вже друга компанія, яка надасть свої бази для перевірки дисертацій безкоштовно на певний період.

Першою стала польська фірма Plagiat.pl. Однак у міністерстві очікують на затверджений регламент роботи Національного репозитарію наукових текстів. Саме він має стати найбільшою державною базою текстів, якою зможуть користуватися науковці та студенти. З 2019 року репозитарій почнуть наповнювати науковими роботами та дисертаціями.

"У нас є визначений виконавець, тобто Український центр науково-технічної інформації, який є нашим структурним підрозділом і якому ми вже даємо фінанси, поки що дуже невеличкі, для закладання основ цього репозитарію, - каже Рашкевич. - Серйозне наповнення репозитарію буде йти з 2019-го року, воно буде завжди іти, бо весь час з'являються нові роботи".

Плагіат як злочин: закордонний досвід

За кордоном через плагіат у наукових роботах виші можуть розірвати контракт із викладачами, студентів  відраховують, а політики часто "розплачуються" своїми кар'єрами і репутацією. 

У 2013 році у Німеччині за плагіат у відставку пішла одна із соратниць Ангели Меркель, міністр освіти Анна Шаван. В її кандидатській дисертації, яку вона захистила у 1980 році, знайшли безліч уривків з чужих текстів без посилань на авторів. Шабан не тільки пішла з політики, але її позбавили і докторського ступеня.

Двома роками раніше за плагіат поплатився посадою і міністр оборони ФРН Карл цу Ґуттенберґ. У роботі міністра виявили більше ніж 100 сторінок чужого тексту без відповідних посилань. Наукового ступеня цу Ґуттенберґа позбавив Байройтський університет у Баварії, де він захищався.

За інтелектуальну крадіжку відповідали і перші особи держави – президент Угорщини Пал Шмітт у квітні 2012 року вирішив подати у відставку через позбавлення його наукового ступеня через плагіат у роботі, яку він писав на початку 90-х.

Україна без плагіату

В Україні серед  наукових робіт відсоток плагіату коливається залежно від видів наук - від 10% до 80%. У середньому кількість запозичень без коректних посилань сягає 25%, розповіла Радіо НВ координатор ініціативної групи з боротьби з академічною недоброчесністю Дисергейт Світлана Благодєтєлєва-Вовк.

Серед позитивних зрушень у боротьбі з плагіатом експерт назвала входження активістів до атестаційної колегії при Міносвіті та публічні оголошення про захист дисертацій, чого не робили з 2016-го до початку цього року.

Наприклад, на останньому засіданні атестаційної колегії  не було затверджено рішення щодо присудження наукових ступенів чотирьом особам. Причина - активісти виявили в їхніх роботах елементи плагіату. Однак у країні так і не спромоглися запустити роботу Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, однією із функцій якого й був розгляд випадків академічної недоброчесності та покарання порушників.

Позбавити наукового ступеня в Україні зараз неможливо - таку норму вилучили 2 роки тому зі спеціального порядку присудження наукових ступенів. Зараз чи не єдина  можливість карати за плагіат - зупинити затвердження вже захищеної дисертації під час її розгляду атестаційною колегією міністерства, зазначила координатор Дисергейту. Також зараз постає питання про те, як унормувати всі поняття, пов'язані із запозиченнями в наукових роботах, наголосила Світлана Благодєтєлєва-Вовк.

"Зараз постає таке питання: ну добре, запозичення. А скільки їх має бути, щоб ми могли чітко сказати, що ця людина завинила перед суспільством і треба у неї забрати науковий ступінь? Відповідно до чинного закону – нуль має бути плагіату. Але є абсолютно протилежні випадки, коли приблизно 80% роботи є плагіатом. І вони проходять. Тут треба комплексно підійти, норми оформити в новій нормативній базі, яку мали би використати із законом про вищу освіту", - вважає Благодєтєлєва-Вовк.

За результатами дослідження GfK Ukraine спільно з аналітичним центром CEDOS у 2016 році, 49% українських студентів вважає, що завантажувати кілька рефератів, компілювати їх та видавати це за свою роботу - неприпустимо.

Джерело
Залишити коментар


Популярні новини
Календар новин
«    Жовтень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
^ Вгору ^