Популярні новини

Українські медики готують зміни до календаря щеплень

  • 09:17 07.05.2018
  • Переглядів: 979

Міністерство охорони здоров'я опублікувало проект змін до календаря щеплень. Поки що він на обговорені. Нововведеннями відомство хоче одночасно заощадити гроші і підвищити рівень вакцинації. Зміни торкнуться вакцинації дітей.

Що пропонують змінити

МОЗ хоче перенести другу дозу щеплення проти гепатиту В з першого на другий місяць. Це дозволить використовувати комбіновану вакцину проти дифтерії, коклюшу, правця, гемофільної інфекції та гепатиту В.

Закуповувати комбіновану вакцину проти кількох інфекцій дешевше, ніж ту, яка бореться тільки з однією. Тому чиновники пропонують об'єднати імунізацію проти гепатиту В з щепленням проти дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту.

Крім економії, комбіновані вакцини мають і інші вигоди. Наприклад, в лікарнях буде менше черг, діти отримуватимуть менше навантаження на організм і стрес від щеплення.

Ще одна пропозиція – скасувати повторне щеплення проти туберкульозу в сім років. Це одна з рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я.

Всі ці зміни МОЗ виніс на обговорення.

Що думають лікарі

Комбіновані вакцини ніяк не вплинуть на якість щеплення, каже Олексій Риков, головний лікар мережі дитячих клінік "Добробут". Такі вакцини навіть безпечніше.

"По-перше, зменшується ризик небажаних явищ, пов'язаних з додатковими компонентами вакцини, зменшується кількість відвідувань лікаря, і, врешті-решт – зменшується кількість уколів дитині. Ефективність комбінованих вакцин не відрізняється від моновакцин, тому їх багато років використовують у всьому світі", – каже Риков.

З практичної точки зору, запропоновані зміни зменшать кількість ін'єкцій і поліпшать охоплення дітей щепленнями. Дитина отримає захист від тих же інфекцій при зменшенні числа уколів і візитів до поліклініки, додає голова правління організації "Батьки за вакцинацію" Тимофій Бадіка.

А ось ревакцинація в сім років проти туберкульозу – низькоефективна.

"Особливість вакцини в тому, що вона не захищає від інфікування, а захищає від важких форм інфекції, це актуальніше для дітей перших років життя. БЦЖ в більш старшому віці не має високої ефективності", – пояснює лікар.

Замість повторної вакцинації проти туберкульозу потрібно зосередитися на сучасній діагностиці хвороби, зазначає Бадіка.

Але сам календар можна доповнити, вважає Олексій Риков. Наприклад, бажано було б додати до календаря щеплення від ротавірусної, пневмококової, менінгококової інфекцій, вітряної віспи. Додати ревакцинацію від кашлюка в 6 років і для дорослих.

Як робити щеплення дорослим

Довічний імунітет формується тільки після деяких щеплень, наприклад, проти кору, паротиту, краснухи. Імунітет проти дифтерії, правця та кашлюку зберігається протягом 7-10 років. Перша ревакцинація для профілактики останніх захворювань у дорослих повинна пройти в 26 років. Потім повторюватися кожні 10 років. У деяких країнах дорослих також вакцинують проти коклюшу – в Україні це відбувається щодо епідеміологічної ситуації. Особистий календар щеплень для кожної людини становить і контролює лікар-імунолог або терапевт за місцем проживання.

Перш ніж зробити щеплення, лікар повинен вивчити медкарту, виміряти температуру і провести загальний огляд Доктор також надасть пацієнту форму згоди для проведення вакцинації. Заповнений документ залишається в медичній установі.

Крім того, лікар повинен повідомити про:

• можливі реакції на вакцину і терміни, під час яких вони можуть виникнути;

• симптоми, при яких потрібно терміново звертатися за медичною допомогою;

• дозування і про те, яке саме жарознижувальне можна приймати;

• коли необхідно зробити наступні щеплення.

Україна вперше за сім років забезпечена всіма вакцинами, заявила заступник міністра охорони здоров'я Ольга Стефанишина.

Охоплення плановими щепленнями проти кору 2017 року збільшилося більш ніж удвічі і перевищило90%. Але рівень вакцинації від дифтерії, коклюшу та правця критично низький. За даними Центру громадського здоров'я, минулого року тільки половину українських дітей 18 місяців вакцинували від дифтерії, правця та кашлюку, і менше половини дорослих пройшли планову ревакцинацію від дифтерії і правця. Проти поліомієліту щеплено 75%, проти гепатиту В – 50% дітей.

Вакцини закуповуються за бюджетні кошти і надаються пацієнтам безкоштовно.

Як визначити якість вакцини

Батьки і лікарі самі можуть перевірити якість вакцини. На кожному флаконі є термоіндикатори, вони дозволяють визначити, чи правильно зберігалася вакцина до її використання.

"На кришечці є білий квадрат – це термоіндикатор. Він показує, чи було підвищення температури. Вакцина проти кору боїться високих температур. Якщо її неправильно зберігали – квадратик змінює свій колір, і її більше не можна використовувати", – розповідає головний дитячий імунолог Києва Федір Лапій.

Ще один індикатор сірого кольору прикріплений до флакончика. Він показує, чи заморожували вакцину. Якщо так, то він змінює свій колір.

Вакцини дають ефективність 98%, зазначає Лапій. Ті 2%, для яких вакцина не спрацювала, повинні бути захищені за рахунок 98%, які зробили щеплення.


Залишити коментар


Популярні новини
Календар новин
«    Квітень 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
^ Вгору ^