Популярні новини

Долар по 73 гривні. Ось що придумав Коломойський

  • 14:00 28.05.2019
  • Переглядів: 12 744
Нещодавно стали відомі нові рекомендації олігарха Ігоря Коломойського новому президенту України Володимиру Зеленському. 
В інтерв’ю британському виданню Financial Times він заявив, що рекомендував би Зеленському відмовитися від кредитної програми МВФ і  оголосити дефолт за прикладом Греції або Аргентини .

А, мовляв, якщо Зеленський піде на поводу у кредиторів, тобто, буде слідувати вже підписаного владою меморандуму з МВФ, який містить, в тому числі, непопулярні заходи, наприклад, підвищення цін на газ для населення, то його чекає доля Порошенко – падіння рейтингів з 73% до 15% або навіть 5%.

Як пише Financial Times, «57-річний Коломойський, одягнений в футболку і піджак і говорить на вуличному сленгу» також вважає, що США і Євросоюз повинні просто списати Україні зовнішні борги, а на сьогоднішній день вони становлять близько 60% ВВП, так як наша країна «стала пішаком у чужій грі». Прощення ж боргів, на його думку, буде свого роду «компенсацією за страждання країни в боротьбі з Росією».
Примітно, що Ігор Коломойський роздає поради щодо спілкування з МВФ якраз в той час, коли вирішується доля чергового  кредитного траншу в розмірі 1,3 млрд доларів .

Місія Фонду з 21 травня перебуває з візитом в нашій країні. Причому, після звістки про розпуск парламенту і дострокові вибори її статус змінився. Як повідомив перший заступник голови парламентського комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Михайло Довбенко, ще минулого тижня представники Фонду припинили обговорення виконання умов меморандуму.
З 27 травня місія займеться аналітичною роботою по вивченню економічної ситуації в Україні. Тобто, фактично питання з виділенням Україні чергової порції грошей і так збунтувався на невизначений час.

Як в такій ситуації МВФ розцінить «поради» Коломойського, які той роздає зі сторінок провідного світового видання, – велике питання. Іноземні журналісти вже спрогнозували, що «коментарі Ігоря Коломойського в інтерв’ю Financial Times викличуть тривогу у західних покровителів Києва, хоча пан Зеленський і заявив, що буде дотримуватися умов фінансової допомоги Україні». До слова, офіційної реакції на інтерв’ю Коломойського з Адміністрації президента Зеленського поки не послідувало.

Тим часом, експерти вважають: те, що Україна оголосить дефолт – не така вже й фантастична версія.
«Країна» розбиралася, що буде, якщо Україна відмовиться платити за боргами, і чи є життя після банкрутства держави.

Платять тільки труси?

Ігор Коломойський, які останнім часом активно роздає поради президенту Зеленському через ЗМІ, цього разу перевершив себе.
В інтерв’ю британському виданню Financial Times він видав цілу порцію ідей, суть яких зводиться до одного – Зеленському варто взяти приклад з свого кіношного героя з серіалу «Слуга народу» Голобородько, і просто послати Фонд куди подалі.
На думку Коломойського, Україні потрібно не тільки відмовитися від програми МВФ (нагадаємо, нинішня програма stand-by відкрита в минулому році і передбачає фінансову допомогу в розмірі 3,9 млрд доларів з яких отримано 1,4 млрд), але і перестати платити по раніше взятим боргах.

Коломойський радить новому президенту брати приклад з Греції, яка в 2015 році перестала виплачувати зовнішні борги, або Аргентини. Тобто, фактично олігарх підштовхує країну до дефолту. До слова, про «грецькому сценарії» для України Коломойський каже вже не вперше, подібні ідеї він озвучував і в минулому році. В одному з інтерв’ю він назвав греків «красенями», заявивши, що такий хід (тобто, дефолт) Україні потрібно було зробити ще в 2014 році.

Правда, тоді його слова сприймалися як приватна думка. Зараз же справа інша – з урахуванням можливого впливу Коломойського на президента Володимира Зеленського, рекомендації «не платити» і МВФ, і інші міжнародні кредитори можуть розцінити двояко.
Ігор Коломойський каже, що українці «втомилися» від кредитів МФВ, що і підтвердила перемога Володимира Зеленського на виборах. Люди, на його думку, хочуть «відпочити від проведених МВФ реформ жорсткої економії і нестримної корупції, які виборці назвали головними причинами проголосувати за коміка», – пише FT.

В принципі, подібні заяви мають під собою підстави. Багато експертів критикують політику Фонду щодо України і пропонують або переглянути, або взагалі припинити співпрацю в МВФ.

Але в даному випадку Коломойський каже ще про одну опції. А саме – про відмову платити по боргах. Що куди більш серйозна історія з куди більшими наслідками.

Офіційної реакції на скандальне інтерв’ю олігарха з Адміністрації президента поки не послідувало. Але «Країні» вдалося отримати коментар радника Зеленського Данила Гетьманцева.

«Я не знаю, що радить президенту пан Коломойський і радить взагалі. Зі свого боку, я вважаю, що виконання Україною своїх зобов’язань перед нашими партнерами є запорукою побудови стабільної економіки, оздоровлення державних фінансів. Але це питання не тільки економіки, це питання і демократії в нашій країні як такої. Наскільки я пам’ятаю, необхідність виконання фінансових зобов’язань перед західними партнерами неодноразово підкреслював президент як в період виборчої компанії, так і після неї », – сказав Гетьманцев.

Втім, поки незрозуміло наскільки Коломойський впливає на Зеленського. А головне – наскільки він буде впливати на формування списку «Слуги народу», а значить – і на формування майбутнього уряду.

Греція або Сомалі

Цікаво, що, «рекламуючи» дефолт, Коломойський проводить паралелі з Грецією, яка в уявленні більшості українців, живе досить непогано. Скажімо, приклади Венесуели, яка також відмовилася платити за боргами, або хронічного боржника МВФ Сомалі – не наводяться.
Втім, Україна – не Греція.

«Часто згадуються історії списання боргів, скажімо, Ісландії або Греції перед МВФ, не мають нічого спільного з реальністю. Дійсно цим державам борги реструктуризувалися і частково прощалися. В Ісландії це стосувалося насамперед обмежень для вкладників – іноземців, які були основними інвесторами національної банківської системи острівної держави. У Греції списання боргів на 100 млрд євро відбулося в 2012 році.

Еллада знаходиться в складі єврозони і ключові держави ЄС були змушені протягнути Афінам руку допомоги, щоб не допустити обвалу єдиної валюти. Частково були списані борги банків і уряду, отримані саме від ЄС. Але через три роки Афіни не зробили висновків і допустили дефолт перед МВФ 1 липня 2015 року. Навіть референдум провели, на якому народ виступив проти «кабальних пропозицій кредиторів». А потім все одно Греція погодилася «затягнути паски», звільнити міністра фінансів-популіста і почати платити МВФ за графіком.

Знадобилося звести до нуля дефіцит бюджету, провести масштабну приватизацію, мінімізувати негативний платіжний баланс, інвентаризувати і скоротити допомогу. Частина греків поїхала на заробітки за кордон. Однак вже через рік в країні відновився невеликий, але стале економічне зростання, якого не вдавалося домогтися з 2008 року. Греція отримала протягом 2009-2017 років майже 275 євро кредитів. Ці борги країна буде віддавати до 2066 року », – говорить економіст Андрій Блінов.

З ним згоден і глава секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський. «У нас з Грецією все ж трохи різне положення. Греція – член ЄС і її, як і інші кризові країни, зокрема, Португалію та Іспанію, рятували за рахунок резервного фонду ЄС. Нас ніхто рятувати не буде », – зазначає він.

«У свою чергу в Україні з 50 млрд доларів зовнішнього боргу на частку МВФ припадає лише п’ята частина. Основною зовнішньою борг – і він найдорожчий – запозичення у вигляді єврооблігацій. У портфелі 22,8 млрд доларів. Причому в 2015 році цей борг піддався списанню на 20% (в обмін на варіанти, прив’язані до зростання ВВП, і виплати по ним в 2021-2040 роках) і був уже реструктуризовано. На жаль, на не дуже тривалий термін: вже у вересні 2019 року почнуться перші виплати. З огляду на, що сьогодні держборг становить лише 60% ВВП України, питання списання взагалі не варто.

Тим більше, як показує досвід Греції – це тільки призводить до подальшої безвідповідальності в державних фінансах. Найбільш правильна політика: намагатися займати у тих кредиторів, які дають гроші в борг на тривалий період і під низький відсоток (сьогодні це тільки міжнародні фінансові організації).

Тим самим не допускаючи такого жорстокого графіка із зовнішніх виплат, як це сталося на період 2019-2021 років, коли тільки Мінфіну необхідно виплатити за кордон майже 17 млрд доларів. А в цілому виплати за державним боргом становлять третину державного бюджету. Ключовою проблемою для нашої країни не є обсяги запозичень, а короткостроковість боргу », – пояснив Андрій Блінов.

Сигнал для інвесторів

Але економіст Олексій Кущ вважає, що тема дефолту спливла не випадково.
«Сам Зеленський її піднімати не може. Зате про це може говорити Коломойський і так, щоб все сприймали це як посил президента. Думаю, найближчим часом міркування про дефолт ми почуємо ще не раз. Більш того – не виключено, що цю тему спробують «продати» електорату під парламентські вибори.

Якщо її правильно подати, то можна заробити додатково пару відсотків. Скажімо, заявивши, що замість того, щоб віддавати в цьому році майже 480 млрд гривень за боргами, краще б вкласти ці гроші в економіку, знизити тарифи або підняти зарплати », – говорить Кущ.
При цьому, на його думку, на МВФ слова Коломойського особливого враження не справлять.
«Думаю, місія вже зробила свої висновки, і питання кредиту« розморозить »не раніше формування нового парламенту і парламентської більшості. Хоча на західні інвестиційні кола «заклик» Коломойського не платити зробить негативний вплив: найближчим часом інвестори візьмуть паузу », – вважає експерт.

У фінансистів по всьому світу є одна усталена звичка. Вони все завжди читають Financial Times. Ця газета повинна бути у них на столі. Інакше світ завалиться. І нехай інформацію тепер набагато простіше знайти в інтернеті, але читати financial Times – це маст. І ось на вихідних на столі у всіх інвесторів в світі, по крайней мере у тій їх частині, що живе в цивілізації і інвестує гроші, які не треба перед цим відмивати, з’явилася стаття, де Коломойський закликає Зеленського оголосити дефолт.

При цьому, автори статті не забувають згадати, що зовсім недавно главою адміністрації Зеленського стала людина Коломойського. Як ви думаєте, що скажуть на це інвестори? Як ви думаєте, скільки рішень після цього було зупинено? Як ви думаєте, чи можуть після такої статті інвестиційні менеджери приймати рішення про покупку українських активів, адже якщо що, як вони пояснять своїм босам, що зробили це після «такого» сигналу.

І головне пам’ятати, що це на українській прокуреній кухні має сенс суперечка про те, добре чи погано бути в дефолті. Для людей зі світу фінансів та бізнесу відповідь однозначна. Як і однозначно рішення, яке вони після цього приймають. Як і однозначні наслідки для економіки тієї країни, куди перестають приходити інвестиції.

Спасибі Ігорю Валерійовичу за те, що наближає нас до економічної кризи. Навіть самим фактом такого інтерв’ю », – написав на своїй сторінці в Facebook економіст, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса.

Долар по 100, стрибок цін і економіка в «мінусі»

Втім, заклик Коломойського до дефолту вже справив ефект бомби, що розірвалася.

В експертному середовищі навперебій будують версії, що буде з Україною, якщо взяти – і просто не платити за рахунками.
Глава Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко ще напередодні скандального інтерв’ю в FT заявив, що Україна поки не може собі дозволити вийти з програми МВФ. Це можна було б зробити лише в разі припливу іноземних інвестицій, скажімо, в розмірі $ 10 млрд (а такі результати в попередні роки були). Але прогноз на цей рік – всього 1,5 млрд. І цього явно мало, щоб оплачувати величезні рахунки.
До кінця року потрібно виплатити ще 4 млрд доларів, близько 2 млрд виплачено в травні. У короткостроковій перспективі, тобто, місяць-два, особливої ​​фінансового навантаження немає. Але в 2020 році нам потрібно заплатити більше 10 млрд доларів, з них за зовнішніми боргами – 6 млрд.

Золотовалютні резерви, на перший погляд, достатні – 20 млрд доларів, але «чистих» (тобто, не позикових) з них – тільки 7 млрд доларів.
Але це буде тільки в наступному році. Найближчим часом «справжній» дефолт, тобто, ситуація, в якій Україна просто не зможе платити, нам не загрожує. Адже травневий пік виплат вже фактично пройдено, наступна дата, коли доведеться оплачувати рахунки – вересень. Причому, і тоді Україна заплатити зможе.

А реальні проблеми можуть початися в 2020 році, коли мало того, що вичерпаються золотовалютні резерви, так ще й вичерпається приплив «спекулятивних інвестицій» від покупців наших ОВДП – вкладатися в папери держави, яке готується оголосити дефолт, вони навряд чи будуть. Тобто, без кредиту МВФ платити Україні фактично нічим.
«У разі прострочення чергової дати погашення боргу, дається короткий термін, приблизно тиждень, після чого країна фактично оголошується банкрутом», – пояснив «Країні» Віктор Скаршевський.

І на випадок можливого дефолту, як пише Сергій Фурса, в соцмережах, «є одна правда в інтерв’ю Коломойського. Де він говорить Зеленському, що якщо той буде слухатися Заходу, то не зможе зберегти свій рейтинг. Це правда. Якщо робити реформи, не бачити йому рейтингу в 73%. Але якщо він вирішить не слухати Заходу, то ми все легко побачимо курс гривні 73 і вище ».
Інші економісти роблять ставки – дають за «дефолтну гривню» курс в 40-50-100 за долар. «Вгадати яким буде курс насправді складно. На панічних настроях він може бути будь-яким. Але можна стверджувати, що в разі справжнього технічного дефолту нас чекає значна девальвація, стрімке зростання цін, уповільнення економіки і інші класичні складові кризи », – вважає Олексій Кущ.
Але є й інша думка. За словами Віктора Скаршевський, обвал гривні нам загрожує лише в одному випадку – якщо знизяться ціни на сировину (зерно і метал) на світовому ринку.

«Всі мінуси дефолту – падіння курсу, відтік іноземних інвестицій та інше – трапилися у нас ще в 2015 році. Україна фактично вже в дефолті, так як не виплатила 3 ​​млрд доларів російських євробондів. Інша справа, що поки йдуть суди, офіційно нам статус країни-банкрута не присвоєно », – каже Скаршевський.

У той же час, зараз курс гривні по-чому тримається за рахунок притоки валюти від спекулятивних інвесторів, які зазначену пост долари і купують гривню для вкладень її в високоприбуткові облігації внутрішньої держпозики.
Якщо їх лякати дефолтом, то приплив спекулятивних інвестицій для покупки ОВДП може помітно зменшитися. Інвестори будуть погашати вже купену облігації і виводити гроші з України, а не купувати нові ОВДП. І це може створити дуже сильний тиск на гривню і привести до її обвалу.

У той же час, проблема надлишкового боргового навантаження в Україні існує. Але вирішувати її, на думку економістів, потрібно не шляхом дефолту, а через реструктуризацію.

«Нам потрібно говорити про реструктуризацію боргів. Нинішня навантаження в розмірі 43% від дохідної частини бюджету – це дуже багато. При такому навантаженні ніякого розвитку бути не може. Вона не повинна перевищувати 10-15% від дохідної частини бюджету », – вважає Скаршевський. На його думку, Україні потрібно домагатися реструктуризації боргів, як мінімум, на 10 років. Але при цьому – під конкретну програму економічного розвитку. «Щоб не проїсти або розікрасти ці гроші, а вкласти і в економіку. Адже свого часу Наталія Яресько (екс-міністр фінансів –  прим.ред .) Реструктуризувала 15 млрд доларів зовнішніх боргів. Але ми цим шансом не скористалися, ще й збільшили за 4 роки борг на 13,5 млрд », – каже Скаршевський.

«Програму Яресько нам потрібно точно переглядати. Адже вона передбачає виплату Україною, потім самого боргу і відсотків, ще й «бонусів за зростання» – якщо економіка країни виросте на 3-4%, то потрібно платити 15% від приросту, а при більш високій динаміці – 40%. Для нас це невигідно. Якщо вітчизняна економіка піде в зростання, що ми тільки цих бонусів заплатимо 3,5 млрд доларів. Аргентина випустила гособлізаціі на 5 млрд доларів на 100 років. Думаю, кредитори погодилися б на реструктуризацію Україні на 50 років, ми б платили по 1 млрд на рік, що абсолютно нормально для бюджету », – вважає Кущ.
Залишити коментар


Популярні новини
Календар новин
«    Квітень 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
^ Вгору ^